لیست دانشگاه های ایتالیا

دانشگاه هاي ايتاليا

یكی از عوامل مهمی كه تحصیل در ایتالیا را به گزینهای جذاب برای دانشجویان بین المللی بدل كرده است، دانشگاههای معتبر این كشور است .دانشگاههای ایتالیا مانند دانشگاه پلیتكنیك میلان، دانشگاه بولونیا و دانشگاه ساپینزای رم، بویژه برای تحصیل در رشته هایی مانند هنر، معماری، تاریخ و باستان شناسی جزو معتبرترین دانشگاههای دنیا بحساب می آیند. 

University of Milan

دانشگاه میلان در سال ٤٢٩١ تأسیس شده است و در حال حاضر با میزبانی از حدود ٦٠ هزار دانشجو یكی از بزرگترین دانشگاههای اروپا محسوب میشود. تعداد پرسنل این دانشگاه هم به حدود ٤هزار نفر میرسد كه نیمی از آنها پرسنل آموزشی و پژوهشی هستند. دانشگاه دولتی میلان ٩ دانشكده دارد و ٤٣١ دوره تحصیلی را در مقاطع مختلف ارائه میكند.

دانشكده های دانشگاه میلان عبارتند از :

 . School of Law

 . School of Medicine

 . School of Veterinary Medicine

 . School of Agricultural and Food Sciences

 . School of Pharmaceutical Sciences

 . School of Science and Technology

 . School of Exercise and Sports Sciences

 . School of Political, Economic and Social Sciences

 . School of Linguistic and Cultural Mediation Sciences

 . School of Humanities

ا Universita degli studi di ROMA “La Sapienza”

دانشگاه ساپینزای رم یكی دیگر از دانشگاههای معتبر ایتالیا و میزبان شمار زیادی از دانشجویان بین المللیست كه  مشغول تحصیل در ایتالیا هستند.

دانشگاه ساپینزا (كه به طور رسمی ساپینزا – دانشگاه رم نام دارد) بزرگترین دانشگاه اروپا محسوب میشود. این دانشگاه در سال ۱۳۰۳ میلادی به دستور پاپ بونیفاس هشتم و به منظور انجام مطالعات كلیسایی تأسیس شده و قدیمی ترین دانشگاه شهر رم و یكی از قدیمیترین دانشگاههای جهان است.

دانشگاه ساپینزا كه از سال ٢٠١١ و بعد از اعمال تغییراتی در ساختار آن صاحب ١١ دانشكده و ٥٦ دپارتمان شده، برنامه های تحقیقاتی مهمی را در زمینه های مهندسی، علوم طبیعی و علوم انسانی ارائه میدهد.  ١١ دانشكده دانشگاه ساپینزا عبارتند از:

 

 . Architecture

 . Arts and Humanities

 . Civil and Industrial Engineering

 . Economics

 . Information Engineering, Informatics, and Statistics

 . Law

 . Mathematics, Physics, and Natural Sciences

 . Medicine and Dentistry

 . Medicine and Psychology

 . Pharmacy and Medicine

 . Political Science, Sociology, and Communication Science

 .   School of Aerospace Engineering

University of Bologna

یكی دیگر از معتبرترین دانشگاههای ایتالیا دانشگاه بولونیا است؛ این دانشگاه با رتبه جهانی ٢٠٤ در آخرین ردهبندی QS بعد از دانشگاه پلیتكنیك میلان برترین دانشگاه كشور ایتالیا ارزیابی شده است.

دانشگاه بولونیا ٣٣ دپارتمان ١١ ، دانشكده و  ۱۲مركز تحقیقاتی دارد و یكی از بزرگترین دانشگاههای قاره اروپا بحساب می آید. از حدود ۸۰٫۰۰۰ دانشجویی كه در حال حاضر در این دانشگاه تحصیل میكنند بیش از ٥هزار نفر دانشجوی بین المللی هستند.

دانشگاه بولونیا بیش از ۲۰۰ دوره تحصیلی (از جمله ۱۲۹ دوره در مقطع كارشناسی و ٩٩ دوره در مقطع كارشناسی ارشد) را در ١١ دانشكده زیر ارائه میكند:

  . School of Agriculture and Veterinary Medicine

  . School of Economics, Management, and Statistics

  . School of Pharmacy, Biotechnology and Sport Science

  . School of Law

 . School of Engineering and Architecture

 . School of Arts, Humanities, and Cultural Heritage

  . School of Foreign Languages and Literatures, Interpreting and Translation

  . School of Medicine

  . School of Psychology and Education

  . School of Science

   . School of Political Sciences 

Politecnico di Milano

دانشگاه پلیتكنیك میلان بزرگترین دانشگاه فنی كشور ایتالیا و یكی از معتبرترین دانشگاههای اروپا است. این دانشگاه بخصوص برای تحصیل در رشته های مهندسی (خاصه مهندسی عمران و معماری) انتخاب خوبی است .

دانشگاه پلیتكنیك میلان در كنار دانشگاه بولونیا و دانشگاه ساپینزای رم از معتبرترین دانشگاههای ایتالیا بحساب می آیند.

این دانشگاه در سال ۲۰۱۲ در ردهبندی QS دانشگاههای دنیا در رده ۲۴۴ قرار داشت ولی اكنون در سال ۲۰۱۹ با جهشی قابل توجه در رتبه ۱۸۷ قرار گرفته است.

در حال حاضر پلیتكنیك میلان نزدیك ۱۵۰۰ نفر استاد و استادیار دارد كه از میان آنها  ۲۰۰ نفر خارجی هستند. بیش از ٣٠هزار دانشجو هم در این دانشگاه درس میخوانند كه نزدیك به ۵ هزار نفر آنها خارجی هستند.

دانشگاه پلیتكنیك میلان به كسانی كه میخواهند فوق لیسانس بخوانند؛ اگر معدل لیسانسشان بالای ۱۴ باشد و آیلتس ۶ داشته باشند، بورسیه ای موسوم به DSU ارائه میدهد كه مبلغ آن در حدود ۴۵۰۰ یورو است و دانشجویان را از پرداخت هزینه های تحصیل بی نیاز میكند. دانشجویان برای اینكه بتوانند سالهای بعد هم از این كمك هزینه استفاده كنند باید تعداد مشخصی واحد درسی را پاس كنند.